×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
true
true
گفتگو با مدیرعامل آب منطقه ای استان/ صمیمانه و امید بخش

گفتگو:نظر به اهمیت منابع آب در توسعه و آبادانی منطقه و اینکه استان ایلام به علت کوهستانی بودن و ریزش‌های مناسب برف و باران و رودخانه‌های کوچک و بزرگی که در آن جریان داشته و منابعی برای آبیاری زمین‌های زراعی و سدسازی و آب آشامیدنی استان فراهم کرده است ،بر آن شدیم تا با جناب مهندس علی پور احمد مدیر کل محترم آب منطقه ای استان ایلام به گفتگو بنشینیم.ایشان در  فضایی دوستانه و صمیمی با متانت و حوصله پاسخگوی سئوالات شدند که اهم مطالب به شرح زیر تقدیم می گردد و امیدواریم با همکاری و معاضدت مدیریت ارشد استان و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و با پی گیری شخص ایشان شاهد تسریع و تسهیل در به ثمر نشستن کلیه طرحها و پروژه ها و اقدامات مربوطه باشیم :
۱ ــ سامانه گرمسیری در حوزه کار وزارت نیرو شامل تونلها ، کالورت ها ، خطوط لوله، شبکه های اصلی آبیاری و زهکشی و سدهای مخزنی هستند که در استان ایلام مجموعا حدود ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که به دلیل محدودیتهای اعتباری تاکنون تکمیل نشده است که با پیگیریهای بعمل آمده بخشی از اعتبارات مورد نیاز تامین و مجددا کارگاهها در حال راه اندازی است و امیدواریم سال آینده آب وارد استان شود .
۲ ــ سدهای دو یرج ، کنگیر و شبکه های پایاب آنها تکمیل و در دست بهره برداری است و سد شهدای ایلام(گلال) امسال آبگیری شد و آماده تحویل آب به صنعت میباشد و سدهای میمه و سیکان در دست اجراست .
۳ ــ سد چناره عملیات اجرایی آن امسال آغاز شد و پیمانکار انتخاب شده و در حال تجهیز کارگاه است ، اعتبار امسالش کم بود و پیمانکار نتوانست حرکت چشمگیری انجام بده ، اما هم پیگیر افزایش اعتبارش هستیم و هم با کمک نماینده گان محترم استان در حال تلاش برای جذب تسهیلات از محل ماده ۵۶ هستیم و این سد ردیف اجرایی دارد و آب شرب سه شهرستان ایلام ، سیروان و چرداول به آن وابسته است و جزو مطالبات اصلی استان تبدیل شده و وزارت نیرو هم مصر به اجرای آن است ، تنها مشکل آن اعتبار است که آنهم حل خواهد شد .
۴ ــ درخصوص طرح تلمبه خانه پمپاژ انتقال آب از سد سیمره به اراضی کشاورزی منطقه بانپروه ( شهرک ولیعصر ) در شهرستان بدره ، این پروژه توسط همکاران در سازمان جهاد در دست اجراست، علی رغم تنگناهای تخصیص آب، ما این مشکل را برای سازمان جهاد کشاورزی حل کردیم و اجازه ندادیم مانعی ایجاد شود و خبر دارم که نماینده محترم مجلس و سازمان جهاد کشاورزی پیگیر استفاده از ظرفیت ماده ۵۶ برای تامین اعتبار این طرح هستند و حل خواهد شد
۵ ــ در خصوص تخصیص آب به دشت هندمینی (دولگلاب) شهرستان بدره ، تخصیص آب از رودخانه سیمره به واسطه قرار داشتن در حوضه کرخه و ذینفع بودن پنج استان از آن، کار سختی است ، اما مطالعات طرح تکمیل شده ، نتیجه برای وزارت نیرو ارسال و در کمیسیون تخصیص مطرح رسیدگی است ، امیدواریم به زودی تخصیص صادر و وارد فاز اجرایی شود .
۶ ــ در رابطه با سد گاوی توسط آب منطقه ای ایلام شروع شد و در حالیکه حدود ۱۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشت چون در مسیر طرح سامانه گرمسیری بود به شرکت آب و نیروی ایران واگذار شد، اما ادامه داده نشد و وارد فاز بازنگری مطالعات شد.
۷ ـــ در مورد سد چنگوله در حد کلنگ زنی بود و به دلیل مسائل کیفی آب رودخانه اجرایش پیش نرفت وکار احداث آن پی گیری خواهد شد .
۸ ــ در خصوص سد گدار خوش ، برنامه اخذ ماده ۲۳ و شروع عملیات اجرایی آن در دست پیگیری و امیدواریم سال آینده بتوانیم کلنگ زنی کنیم .
۹ ــ در خصوص طرح جدید آبیاری کردن زمینهای منطقه مله روتگ ، سرگر و دار دیوان قول بررسی و اخذ حقابه از وزارت نیرو را داده اند و بایستی بررسی شود چه مقدار از این اراضی ، تحت پوشش طرحهای در دست اجرا و مطالعه هستند تا برای باقی مانده اش برنامه ریزی کرد و در مجموع با تخصیص آب کافی به اراضی میان کوهی شهرستان بدره که امکان ایجاد حدود شش هزار شغل از طریق توسعه باغات در شهرستان که از کم برخوردارترین مناطق کشور بوده که میتواند جهش اقتصادی در منطقه باعث شود ، نیز تمام سعی مان را انجام خواهیم داد .
۱۰ ــ در رابطه با سد سازبن هدفش صرفا تولید برق بود ، و لذا چون مصرف آبی نداشت بحث تخصیص آب موضوعیت نداشت و صرفا به دلیل مسائل توجیه اقتصادی متوقف شده است .
۱۱ ـــ در مورد پروژه تصفیه خانه آب شرب شهر ایوان واقع در سد کنگیر پیش بینی می شود تا شهریور ماه سال بعد به مدار بهره برداری برسد .
۱۲ ــ در خصوص امکان استفاده از آب کرخه برای شهرستان آبدانان و منطقه مورموری ، به اتفاق نماینده محترم مجلس شورای اسلامی جلسه ای برای اخذ مجوز بهره برداری از آب کرخه در دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا داشتیم که امیدوار به حل مشکل خواهیم بود/تالار نخبگان ایلام فردا

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true