×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
true
true
کنترل و کاهش نرخ خوردگی واحدهای شیرین سازی در پالایشگاه گاز ایلام مطابق با استاندارد IOW

نوریان خبر داد:
کنترل و کاهش نرخ خوردگی واحدهای شیرین سازی در پالایشگاه گاز ایلام
مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام از تعیین و پایش IOW مطابق با استاندارد API 584-2014 برای کنترل خوردگی واحدهای شیرین سازی در این واحد صنعتی خبر داد و گفت: بمنظور شناسایی عوامل ریشه ای خرابی ها اقدامات و بررسی های مختلفی از جمله انجام پروژه پژوهشی ” بررسی عوامل خوردگی در واحدهای شیرین سازی” در این پالایشگاه انجام شده است.
دکتر ” روح اله نوریان” افزود: با توجه به نتایج این پروژه عوامل فرآیندی از جمله دما، میزان HSS،کنترل میزان اکسیژن و سایر انحرافات از شرایط طراحی بعنوان عوامل اصلی خوردگی و نشتی در واحدهای شیرین سازی شناسایی و اقدامات عملیاتی برنامه ریزی شده و دقیقی برای کنترل این عوامل انجام گردید که منجر به کاهش نرخ خوردگی و کاهش چشمگیر میزان نشتی ها شد.
وی اظهار داشت:با توجه به اهمیت پایش و کنترل پارمترهای فرآیندی برای پیشگیری از خوردگی، تعیین حدود عملیاتی این پارمترها مطابق با راهنمایی های استاندارد API 584-2014، API 945-2008، منوال عملیاتی پالایشگاه،کتاب آمین اکسپرت،گزارش پروژه پژوهشی بررسی و دلایل خوردگی در واحدهای آمین و تجربیات همکاران پالایشگاه از دو سال قبل صورت گرفت و حدود ۳۳ پارامتر بعنوان پارمترهای کلیدی مشخص و سپس حدود مجاز،استاندارد و بحرانی، پیامدهای خروج از این حدود، دوره پایش،متولی ثبت و پایش، و روش های اندازه گیری مشخص گردیدند.
مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام با بیان اینکه اندازه گیری، ثبت مستمر سوابق و پایش وضعیت IOW ها از جمله اقداماتی است که می بایستی بصورت مستمر انجام شود، تصریح کرد: در حال حاضر اندازه گیری و ثبت سوابق بصورت روتین روزانه توسط بهره برداری انجام و توسط مهندسی فرآیند بصورت هفتگی و توسط بازرسی فنی بصورت ماهیانه پایش می گردد.
نوریان با اشاره به اینکه با توجه به اینکه خوردگی در واحدهای شیرین سازی بصورت مشابه در اغلب پالایشگاه های بعنوان یک چالش جدی مطرح است و بعضاً در برخی از پالایشگاه ها شدیدتر از پالایشگاه ایلام می باشد و حتی برج های جذب و احیاء را متأثر نموده است، خاطرنشان کرد: این شرکت آمادگی لازم برای انتقال تجربیات خود به سایر پالایشگاه ها و حتی سایر واحدهای صنعتی را دارد.
مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام گفت:در سال های گذشته خوردگی و نشتی های مکرر در چرخهLean آمین واحدهای شیرین سازی بعنوان یکی از چالش های بزرگ پالایشگاه مطرح بود این خوردگی ها در سال های ۹۲ تا ۹۵ به اوج خود رسیدند بطوری که بطور متوسط هر ماه یک نشتی در واحدهای شیرین سازی گزارش می گردید .
نوریان افزود:این خوردگی ها علاوه بر اینکه منجر به نشتی و بعضاً توقف تولیدهای گاه و بیگاه می گردید، فشار عملیاتی زیادی به کارکنان تعمیرات و بازرسی فنی برای اصلاح نقاط آسیب دیده وارد می نمود.
وی اظهار داشت:تعویض حدود ۳ هزارو ۵۰۰ اینچ پایپینگ شامل تغییر متریال خطوط بخار امین به فولاد زنگ نزن،تعویض تیوب باندل هر ۴ ریبویلر، تعویض بدنه یک عدد از ریبویلرها و کیسینگ پمپ های شارژ آمین، ناشی از این خوردگی ها بود که با تلاش و جدیدیت همکاران این گونه مشکلات برطرف شد .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true