×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
true
true
ضرورت ایجاد مسیر تخصصی دوچرخه سواری در شهر ایلام

تحریریه ژیار / شیرمحمد مهدی پور

ضرورت ایجاد مسیر تخصصی دوچرخه سواری در شهر ایلام

دوچرخه سواری یکی از ورزش‌های هوازی عالی است، این تمرین ورزشی مزایای زیادی برای جسم و روح به همراه دارد ، می‌توان از دوچرخه برای حمل و نقل استفاده کرد که در ایلام به علل مختلف از جمله عدم فرهنگ سازی صحیح، کمبود زیرساخت مناسب شهری و نبود مسیر ویژه و استاندارد، دوچرخه سواری از سوی مردم و مسئولین مغفول مانده است.

دوچرخه سواری یک تمرین بسیار عالی است که بدن را پویا و فعال نگه می‌دارد، این تمرین ورزشی را می‌توان متناسب با توانایی بدن خود انتخاب کرد حتی دوچرخه‌سواری کمک می‌کند بتوان در صورت نیاز به کاهش وزن پرداخت، می‌توان با دوچرخه سواری از تولید کربن بیشتر و آلودگی هوا جلوگیری کرد.

دوچرخه‌سواری جایگزینی بسیار عالی برای سایر وسایل حمل و نقل است و حتی به مرور زمان از ایجاد ترافیک هم جلوگیری خواهد شد.

برای پیشگیری از مواردی همچون تصادفات و جلوگیری از خطرات احتمالی حتما باید در مسیرهای مخصوص دوچرخه سواری و یا در خیابان‌های محله به دوچرخه سواری بپردازید.  

اما آیا در شهر ایلام لاین مخصوص دوچرخه سواری استاندارد وجود دارد؟پیشتر شهرداری ایلام اقدام احداث مسیری با عنوان جاده سلامت در بلوار اصناف نمود که زیر ساخت همین مسیر ناسالم بوده و مشکلاتی دارد که به علت منقطع شدن توسط خیابانهای اطراف از نظر ایمنی و استاندارد دارای ایراداتی است که با عدم استقبال مردم روبرو شده است .

مکان‌یابی اشتباه این مسیر از نظر سطح دسترسی شهروندان نقاط مختلف شهر ایلام ، قرار گرفتن بر روی رودخانه‌ و یا مسیل فاضلاب که در چندین نقطه سابقه ریزش داشته ، منقطع شدن در چند تقاطع ، نداشتن محافظ از دو طرف با توجه به قرارگرفتن در وسط خیابان ، شیب یک طرفه و قرار گرفتن در وسط خیابان از ایرادات وارد بر این مسیر غیر استاندارد است که باعث شده خانواده ها به خود و یا فرزندانشان اجازه دوچرخه سواری در این مسیر را ندهند.

اگر زمینه و فرهنگ دوچرخه سواری در شهر ایلام فراهم شود می توان شاهد کاهش مشکلات ترافیکی ، کاهش آلودگی هوا ، افزایش سلامت مردم ، کاهش هزینه مردم ، کاهش مصرف انرژی و … بود.

نگارنده پیشنهاد می کند مسیری تخصصی برای دوچرخه سواری در ایلام طراحی شود که اکثر شهروندان به آن دسترسی داشته و به پارک‌های شهر ایلام منتهی شود و هم در مسیرهایی قرار گیرد که برای ترافیک شهری مشکلی ایجاد نکند.

مسیر پیشنهادی : دانشگاه ایلام _ بلوار دانشجو _ بلوار مدرس _ میدان انقلاب _ میدان خیام _ میدان شهدا _ بلوار امام _ میدان امام حسین _ بلوار شهید قاسم سلیمانی _ میدان قرآن و مسیر منتهی به فرودگاه ایلام

مسیر پیشنهادی ، مسیری کامل بوده و با توجه به عریض بودن مسیر و خیابانها این پتانسیل را دارد که می تواند مورد مطالعه قرار گیرد و کل یا قسمتی از آن را برای این امر اختصاص داد.

عدم مطالعه و طرح‌ریزی مناسب در چند دهه اخیر در ایلام از سوی ادارات و سازمانهای مربوط جز در یک مورد جزیی در حالی که در شهرهای دیگر ایران به خوبی از این امر استقبال نموده اند این نکته را اذهان به وجود می آورد که آیا شهرداری مخالف دوچرخه سواری مردم است؟  

عکسهای مرتبط با این مطلب تزیینی و صرفا جهت الگوبرداری می باشند.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true