×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
true
true
دست‌فروشی و سدمعبر

دست‌فروشی و سدمعبر

✍ شیرمحمد مهدی‌پور

🔸 “نمی دانم از چند روز دیگر چکار کنم چی جواب زن و بچم بدم با چه رویی شبا برم خونه از سر ناچاری این شغل را انتخاب کردم در گرمای تابستان اینجا بودم و در سرمای زمستان هم همینطور …”

🔸 اینها را که می‌گفت همزمان داشت برگه ای از جیبش در می‌آورد که به او اخطار داده بودند که طی چند روز آینده بساطش را جمع کنه وگرنه طبق قانون عمل خواهد شد ، از نوع حرف زدنش می‌شد فهمید که با سواد است و سدمعبر را صدمعبر نمی‌نویسد.

🔸 سوختگی چهره‌اش در مقابل آفتاب ، چروکهای صورت و عرق جبینش نشان از شرایط سخت شغلش می‌داد و مُهر تاییدی بود بر حرفهایش.

🔸اقتصاد ما با مشکلات زیاد ناخواسته‌ای دست و پنجه نرم می‌کند که برخی از مشکلات به تحریمها و آن سوی مرزها ارتباط دارد، اما بعضی داخلی و حتی محلی‌است و می‌توان با تصمیمات درست آنها را حل کرد.
همه‌ی ما با کلیه سدهای معبر مخالفیم نه فقط صدمعبر از آنها.
بنده خدایی که دست فروشی می‌کند از شکم سیری و با میل این کار را انجام نمی‌دهد، فشار اقتصادی و مسئولیت پذیری او در مقابل خانواده و زن و بچه‌ش او را مجبور به دست فروشی کرده است.

🔸 چرا بجای حل کردن مشکل ، صورت مسئله را حذف می‌کنیم چرا دنبال راه حل جایگزین برای آنها نباشیم؟
می‌توان با ساماندهی و ثبت نام دست‌فروشان ضمن صدور پروانه دست فروشی در مکانهایی بصورت گردشی و سیار بصورت شنبه بازار ، یکشنبه بازار … و جمعه بازار در نقاط مختلف شهر ایلام و شهرستانهای اطراف اقدام کرد تا هم منبع درآمدی برای شهرداری‌ها و دولت شوند و هم براحتی کنترل و مدیریتشان کرد.

🔸 تجربه نشان داده روشهای برخورد سنتیِ بدون برنامه‌ریزی و جایگزین که با توسل به زور انجام می شود نتایج معکوس داده و جامعه را به سمت ناهنجاریهای اجتماعی سوق می‌دهد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true